Mart 2019da ilk “Okuduklarım” yazısını girdim. Bu yazıları aylık yazmak istesem de Nisan’ı da yazdıktan sonra devamını getiremedim. Ama bu ay tekrardan yazmaya devam ediyorum.

Bu sefer okuduklarımın haricinde izlediklerimden de bahsetmek istiyorum: bir dizi ve bir film.

Bu ay Amazon Prime’da yayınlanan “The Man in the High Castle” dizisinin final sezonunu izledim. Bu, Philip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanmış bir dizi. İkinci Dünya Savaşını Almanya’nın kazandığı bir dünyada Direniş adında bir grup, savaşı müttefiklerin kazandığını gösteren filmleri yayınlıyor. Kimsenin nereden geldiğini bilmediği bu filmler tıpkı gerçek gibi. İzlemesi keyifliydi. İzlemeyi düşünürseniz, öneririm.

Onun haricinde, “Einstein and Eddington” isimli filmi izledim. Film bir tarih filmi denilebilir. Yine savaş dönemi. Bilim bir yanda yıkım amaçlı kullanılsa da, gerçeklerin peşinde olanlar da var. Eddington, Newton yasalarının Merkür’ün yörüngesini tahmin etmekte başarısız olduğunun farkında, tıpkı diğer bilim insanları gibi. Bu durumun anlamı: ya bilinmeyen bir gezegen yörüngeyi saptırıyor, ya da Newton hatalı. Yani film, görelilik kuramının doğuşunu anlatıyor. İzlemesi keyifliydi, tavsiye ederim.

Evet, artık okuduğum kitaplardan bahsedebilirim.

1- Bir Delinin Hatıra Defteri

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisinden çıkmış bu kitapta Nikolay Gogol’un 6 öyküsü bulunuyor. Palto isimli uzun öyküsü de buna dahil. “Neva Bulvarı”, “Burun”, “Portre”, “Bir Delinin Anı Defteri”, “Fayton” ise kitapta bulunan diğer öyküler.

2- Darwin ve Evrimin Bilimi

Yapı Kredi Yayınları Genel Kültür Dizisinden çıkmış bu kitabın bildiğim kadarıyla baskısı yok ama muhtemelen internet üzerinden edinilebilir. Patrick Tort tarafından yazılan bu kitap genel olarak Darwin’in hayatını, çevresini ve çalışmalarını oluşturma sürecini anlatıyor. Kitabın arka kapağından alıntı yapacak olursam, “Felsefeci ve bilgi kuramcısı Patrick Tort, evrim biliminin başlıca kurucusu, barış düşünürü ve ahlakın soy kütüğünün en önemli araştırmacılarından Darwin’in yaşamı ve yapıtına ışık tutuyor.”.

3- Kimya, Kısa Bir Giriş

Ginko Bilim Yayınlarından çıkmış bu kitap Peter Atkins tarafından yazılmış, Türkçeye çevirisi ise Ferhat Sarı’ya ait. Yaklaşık 100 sayfa olan kitap, lise kimya dersinde işlenen tüm konuları anlatıyor diyebilirim. Tabii bu bir ders kitabı değil, kısa bir giriş kitabı olduğundan, konular herkes için anlatılıyor. Yazar, bu durumu kitabın önsözünde de şu şekilde belirtmiş zaten: “Sizleri çıkaracağım bu yolculuk genel olacak. (…) Bu bölümleri okuduğunuzda bir kimya diplomanız olmayacak. (…) Bununla birlikte, umuyorum ki; onun  yapısını, temel kavramlarını ve kültüre, eğlenceye, ekonomiye ve dünyaya olan katkılarını takdir edeceksiniz.”. 

Bu ay okuduklarım ve anlatacaklarım bu kadardı. “Darwin ve Evrimin Bilimi” kitabında yer alan bir alıntıyla bu yazıyı bitiriyorum.

Bir sorunu bilimin asla çözemeyeceğini en kesin dille ileri süren kişiler çok bilenler değil az bilenler olur.

—İnsanın Türeyişi, 1871, Giriş