2 hafta kadar önce blogumun, yani buranın, yıllık yenilemesini yaptım ve bu yıl da aktif olacağını garantilemiş oldum. O gün blogum 2. yılını doldurup 3. yılına girdi. Geçmiş iki yılın dolu dolu, verimli geçtiğini söyleyemem; en azından, hatta özellikle blogum için. O kadar ki yenileme konusunda da kararsızdım ama işte buradayım.

Bu sene burayı daha fazla kullanmak istiyorum, yani hiç olmazsa her ay en az bir yazı girebilirim. Bunun ne hakkında olacağı üzerine düşündüğümde de aklıma okuduğum kitapları aylık olarak listeleme fikri geldi. Başlıktan da anladığınız üzere bunu yapmaya karar verdim.

Yazıyı daha fazla uzatmadan esas konuya geleyim. Bu ay 6 bilim-kurgu, bir adet de biyografi tarzında kitap okudum. İki başlık halinde kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.

1- Doktor Kim Serisi

Bu ay okuduğum 6 bilim-kurgu kitabı aslında bir seri. 1963 yılında ilk bölümü yayınlanan, BBC yapımı, Doctor Who dizisinin kitapları bunlar. Daha önce Doctor Who kitapları okumuştum lakin bu sefer okuduklarım Doktor Kim ismi ile 1975’te basılmış kitaplardı. Kitap isimleri “Doktor Kim ve …” kalıbı kullanılarak sırasıyla “Dalekler”, “Korkunç Karadamları”, “Sibermenler”, “Otonlar”, “Gizli Silah”, “Dalek Baskını” şeklinde isimlendirilmiş(yazarları farklı). İlk kitabı, yani “Doktor Kim ve Dalekler”i okurken fark ettim ki, kitaplar aslında dizide çekilmiş bölümleri anlatıyor; yani onların senaryoları da denilebilir. Bir kitabı ortalama 175 sayfa, normalde çok hızlı okumam ama Doktor Kim kitaplarından bir günde bitirdiğim de oldu. Bunun sebebi hem kurgu kitapların hızlı akması, hem de benim Doctor Who’ya olan hayranlığım olabilir.

2- Büyük Fikirler: Newton ve Yerçekimi

Paul Strathern tarafından yazılmış bu kitap Newton’u ve yaşadığı dönemi anlatıyor. Yaklaşık 100 sayfa olan kitap bence çok iyi yazılmış.

Mart ayında bu kitapları okudum. Bu yazıyı kitaptan bir alıntı ile bitireceğim, umarım Nisan ayı için de yazarım.

Newton’a, daha sonra, bu(yerçekimi) ve öbür efsaneleşen keşiflerini nasıl yaptığı sorulmuştu. “Daima onlar üzerinde düşünerek” karşılığını verdi. “Düşündüğüm konuyu sürekli önümde tutarım ve ilk ışıklar açıla açıla, en sonunda bütünüyle aydınlanana kadar beklerim.”

Büyük Fikirler: Newton ve Yerçekimi, Paul Strathern