“Okuduklarım – Mart 2019” yazısını, umarım nisan ayı için de yazarım diyerek bitirmiştim. Nisan ayı bittiğine göre, artık yazabilirim.

Nisan’ın son günlerinde Tekirdağ’da ilk defa bir kitap fuarı düzenlendi. Bu aynı zamanda benim de gittiğim ilk fuardı. Benim için güzel bir deneyim oldu, güzel vakit geçirdim. Oradaki stant görevlileri ile tanışıp onlardan öneri almak güzeldi. Aldığım kitapları okudukça yine bahsederim.

Kitaplar haricinde, dün Postcrossing’den aldığım bir mail sitedeki ikinci yılımı kutluyordu. İki yıl gerçekten muhteşem çünkü geçen sene yazdığım yazıda da bahsettiğim gibi ben fazlasıyla üşengeç bir insanım. Postcrossing’i duymadıysanız, kendisi bir nevi değiş-tokuş mantığı ile çalışan uluslararası bir kartpostal sitesi. Ayrıntılı bilgi için geçen sene yazdığım “Bir Yıllık Kartpostal Macerası” yazımı okuyabilirsiniz. Son zamanlarda orada çok aktif olmasam da, bu bıraktığım anlamına gelmiyor.

Evet, sonunda bu ay okuduğum kitaplara gelecek olursak bu ay 4 kitap okudum: “Hawking ve Karadelikler”, “Genç Bilimadamına Öğütler”, “Kör Baykuş” ve “Otomatik Portakal”.

1- Hawking ve Karadelikler

Bu kitap geçen ay okuduğum “Newton ve Yerçekimi” kitabıyla aynı şekilde “Büyük Fikirler” serisinde basılmış bir kitap. Yazarı da aynı; Paul Strathern. Hawking ve Karadelikler, Stephen Hawking ile ilgili yazılmış kısa bir biyografi kitabı ama eski bir kitap olduğundan hayatını tamamıyla anlatmıyor(98 basımı). Yine de güzel bir kitap.

2- Genç Bilimadamına Öğütler

1960 yılında Nobel Ödülü kazanmış P. B. Medawar tarafından yazılan bu kitap TÜBİTAK tarafından basılmış. Asıl adı “Advance to a Young Scientist”. Yazar tarafından yazılan ön sözde şöyle bir paragraf var: “Bu kitapta okuyucuya uygun ve aydınlatıcı gelen her pasaj, onun kendisi için yazılmış olanıdır; okuyucuya ilginç gelmeyen ve gözünden kaçan bölümler ise onun zaten bilmekte olduğu şeyleri açıklıyor demektir”. Ardındaki paragrafta da, kitabın, kendi görüşlerini içerdiğini, yargılarının kesinlik belirtmediğini de belirtmiş. Benim çok beğendiğim bir kitap oldu. Şöyle de hoş bir alıntı paylaşmak istiyorum:

Bir kötü ruhlu bilimci, edebiyatın gelişmesiyle ortaya çıkan öbür bilimci prototipinden daha akılalmaz değildir. Bu bilimci tipi de kişisel refaha, ya da maddi kazançlara aldırmaksızın, gerçeği aramaya çalışmakta tam bir entelektüel ve manevi doyum bulan, amaç ve özveri sahibi kişidir. Hayır, -C. P. Snow’un dediği gibi- bilimciler de insandır.

Genç Bilimadamına Öğütler, P. B. Medawar

3- Kör Baykuş

Sadık Hidayet tarafından yazılmış bu kitabı kitap fuarından almıştım. Ataç Yayınları tarafından basılmış bir kitap; çevirisi güzel ama özellikle başlarda yazım ve noktalama yanlışları var, yine de bu okumaya fazla etki etmiyor. Kısa bir kitaptı, akıcıydı, okuması da zevkliydi. Anlamadığım kısımlar olsa da güzeldi.

4- Otomatik Portakal

Arkadaşım tavsiye etmişti birkaç ay önce, fuarda görünce de aldım. Kitabın bazı yerlerinde rahatsız edici kısımlar olsa da bütününe bakıldığında güzel bir kitap. Tanrı kişilerin iyilik yapmasını mı istiyor yoksa iyiliği seçmelerini mi istiyor; iyi ya da kötü nedir; insan özgür iradesiyle kaderini seçebilir mi gibi önemli soruların yanıtlarını kurcalıyor kitap, arka sayfasında yazdığı kadarıyla. Ayrıca bir de filmi varmış, yakında onu da izlerim.

Nisan ayında okuduğum kitaplar bu kadardı. Mayıs ayında ne okurum bilmiyorum, Sherlock Holmes Korku Vadisi okuyarak başlamayı düşünüyorum.